V období od júla do polovice septembra 2017 sme zrekonštruovali časť telocvične a výdajnú časť jedálne. Fotografie si môžete pozrieť tu.
Novinky
Rekonštrukcia telocvične a jedálne
Spoločenské tance
Vyučovanie v stredu 8.11.2017 bolo netradičné, lebo sme si pomedzi vyučovacie hodiny aj zatancovali. Spoločenské tance nám predstavil juniorský tanečný pár z Dolného Kubína. Predviedli nám štandardné a latinskoamerické tance a neskôr nás jeden z nich aj naučili. Prvý tanec zatancovali Waltz , šiestačka Ninka Nuttová a siedmak Filip Mesároš. Nasledovala energická Samba. Tanec, romantická Rumba. Poriadne rýchly Quick step. Graciózny Valčík. Rytmický Jive. Na záver nás Ninka a Filip naučili tancovať Cha-cha. Ďakujeme im za milé spestrenie nášho vyučovania a prajeme im veľa úspechov a talentu na tanečných súťažiach.
Cesta do krajiny fantázie
V minulom školskom roku sa žiaci bývalej V. A a VI. A triedy zapojili v rámci hodín slovenského jazyka a literatúry do literárnej súťaže Cesta do krajiny fantázie, ktorú organizovala Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Úlohou žiakov bolo vytvoriť báseň o knihách a čítaní.
3. novembra 2017 bola súťaž vyhodnotená v Oravskej knižnici v Dolnom Kubíne. Z našich žiakov sa v II. kategórii (11 - 15 rokov) umiestnila na 1. mieste Natália Smolková z terajšej VI. A triedy a na 3. mieste Marián Matúš zo VII. A triedy. Čestné uznanie získala Nikola Mahútová zo VI. A triedy. Aktivita bola súčasťou mikroprojektu Cezhraničné kultúrne súzvuky v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020, organizovaná v spolupráci s Miejskou Bibliotekou Publicznou v Limanovej.Do galérie Cesta do krajiny fantázie boli pridané fotografie.
Plavecký výcvik 2017/2018
V týždni od 23. 10. do 27. 10. 2017 naši tretiaci a štvrtáci absolvovali plavecký výcvik na plavárni v Dolnom Kubíne. Tohto výcviku sa zúčastnilo 39 detí, ktorým sa venovali 4 plavčíci. Aj keď nám počasie neprialo, všetky deti vydržali v zdraví a šťastí až do konca týždňa. V piatok deti dostali od plavčíkov „mokré vysvedčenie“ a sladkú odmenu.
Besedy s misijnou dobrovoľníčkou
V týždni od 16. - 20. októbra 2017 bol žiakom 5. - 8. ročníka priblížený spôsob života, kultúra a obyčaje jednej z menej rozvinutých provincií Mexika. O svojich skúsenostiach a zážitkoch
z tejto krajiny besedovala so žiakmi Mgr. Mária Buláková, saleziánska misijná dobrovoľníčka. Každý ročník mal špeciálnu tému, ktorá bola doplnená množstvom fotografií. Žiaci videli typické oblečenie, ochutnali mexické špeciality. Záujem o spoznanie inej kultúry bol potvrdený množstvom spontánnych otázok, ktoré žiaci kládli.Do galérie Besedy s misijnou dobrovoľníčkou boli pridané fotografie.
Exkurzia Bratislava (25. október 2017)
Žiaci 6. - 8. ročníka mohli v tento deň nazrieť do mediálneho sveta vďaka návšteve TV Markíza a na vlastné oči vidieť štúdio televíznych novín, čítať správy z čítačky ako moderátori, dívať sa na prácu maskérky, s moderátorom Romanom Juraškom sa cítiť ako hosť telerána, nazrieť do redakcie spravodajstva, pozdraviť šéfredaktora a prítomných redaktorov nachvíľu vyrušiť od práce kvôli autogramom.
Zo sféry televízie sme sa presunuli do sveta histórie - na Bratislavský hrad. Odtiaľ sme sa spolu so Svätoplukom dívali na Dunaj a panorámu hlavného mesta. A z dávnych čias bola veľmi krátka cesta do súčasnosti - k budove Národnej rady Slovenskej republiky.
Po presune na Kolibu do Slovenského hydrometeorologického ústavu sme sa najprv zastavili v areáli, kde sú umiestnené niektoré zariadenia, ktoré slúžia na meranie meteorologických údajov. V prednáškovej miestnosti nám porozprával o tvorbe predpovede počasia odborník na slovo vzatý, Mgr. Marcel Macko, ktorého poznáme z televíznej obrazovky.
A tak ako sa naša exkurzia začala stretnutím s osobami z televízie, tak sa aj končila
rozhovorom s osobou mediálne známou.Do galérie Exkurzia Bratislava (25. október 2017) boli pridané fotografie.
Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc je zdôraznením významu školských knižníc a ich prínosu vo vzdelávaní žiakov. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu priateľov literatúry. Pripomína sa každý štvrtý októbrový pondelok. V tomto roku to bolo 23. októbra. Do aktivít v školskej knižnici sa zapojili žiaci 5. A, 5. B, 6. A a 7. A triedy. Pomocou čítania kníh, rozhovoru a riešenia hádaniek hľadali odpoveď na otázku: Prečo je knižka hranatá?
Do galérie Medzinárodný deň školských knižníc boli pridané fotografie.
A goldfish: anglicko - slovenské divadelné predstavenie
V stredu 18.10.2017 sme sa zúčastnili anglicko - slovenského divadelného predstavenia pod názvom A goldfish (Zlatá rybka). Hravou formou sme si tak zopakovali a zdokonalili vedomosti z cudzieho jazyka. Zároveň sme prežili umelecký zážitok z divadelnej rozprávky v cudzom jazyku.
Do galérie A goldfish: anglicko - slovenské divadelné predstavenie boli pridané fotografie.
Postreh deviatačky Emky Barienčíkovej z Chorvátska
O pol piatej poobede pol dediny pri škole vyprevádza svoje deti, veď odchádzajú preč na celý jeden dlhý týždeň. Odchádzame a začína sa naša dlhá cesta do Chorvátska. Najbližšie stojíme až v Trenčíne. Našťastie nikomu nie je zle, všetci robíme obľúbené činnosti dnešných detí – „mobilujeme“. Opúšťame náš štát a konečne sa začíname cítiť výletovo. Pomaly sa stmieva, mladšie deti zaspávajú. Občas sa v autobuse vyskytne nejaké jedlo. Prechádzame ďalšie hranice, priebežne stojíme na „cikpauzu“ a naša cesta pokračuje. Na chorvátskych hraniciach ukazujeme pasy, čiže autobus je zase celý hore, odohráva sa nočná „svačinka“, a potom sa spí ďalej. Celú cestu leje ako z krhly. Pomaly vychádza slnko a my vidíme prvé kúsky mora, väčšina z nás si ide oči vyočiť a bučíme: „Morééé!“ Prichádzajú raňajky a my pokračujeme v ceste. Prichádzame do Splitu, kde sa nalodíme na trajekt. O deviatej ráno vypláva náš trajekt a my dávame zbohom pevnine. Na trajekte vychádzame na terasu a celkom dobre nás tam prefúka. O hodinu kotvíme v Supetare a čaká nás hodinová cesta na opačnú stranu ostrova. Treba podotknúť, že ako sme sa blížili k Splitu, prestalo pršať, takže cesta trajektom až po ostrov už bola bez dažďa. Obed sa už v nedeľu konal v „našej dedinke“ Puntinac, kde sme celý týždeň bývali. Hneď vedľa mora oproti vidíme Sumartin a pohoria až zo susedných ostrovov. Na obed sme mali rezne, čo niektorých trochu klamalo, vzhľadom na to, že na cestu sme mali väčšinou rezne od mamy. Po obede sme vybalili veci a šlo sa k moru, na večeru a bol pondelok. Raňajky sme mali v „našej reštaurácii“, kde sme večerali a raňajkovali každý deň. Treba tiež podotknúť, že tam bola WIFI, čiže miestnosť sa stala aj večernou destináciou detí z bezwifinových apartmánov. Po raňajkách nás čakal program. Každý deň sme mali nejaký program. Či už sme išli na Makarskú, kde sme minuli všetky úspory, alebo sme išli do zoo, kde nás skoro zjedol arra modrý. Alebo sme celý deň strávili kúpaním, išli za chorvátskymi deťmi do ich školy v dedine Selca. Išli sme aj večer na diskotéku alebo pozorovať k moru kraby, ktoré boli veľké ako naša dlaň. Tiež sme išli do mušľového múzea, ktoré bolo veľmi zaujímavé. Veľmi zaujímavá bola sobota, pretože Chorváti nás pozvali na loď, ktorou sme sa tri hodiny plavili na ostrov Hvar a tri hodiny späť. Videli sme veľmi pekné centrum mesta Hvar, a dokonca delfíny, ktoré plávali vedľa lode. Keď sme sa vrátili z plavby, navečerali sme sa, zbalili si veci a vybrali sme sa na cestu domov. Niektorým sa odchádzalo ťažko, veď nechať lásku stovky kilometrov ďaleko je ťažké. Iní sa tešili domov na rodinu, no nik sa netešil na niekoľkohodinovú cestu domov. Cesta domov prebiehala viac-menej rovnako ako cesta do Chorvátska. Raňajkovali sme v Maďarsku a obedovali už doma. Všetkým sa veľmi páčilo, užili sme si kopec zábavy a deviataci vravia: „Škoda, že už poslednýkrát!“
Prvý tábor malých lezcov
V dňoch 14. – 15. 10 2017 sa konala super akcia na lezeckej stene v Zázrivej. Naši tretiaci a štvrtáci sa zúčastnili dvojdňového tábora spojeného predovšetkým s lezením, ale aj s inými aktivitami – hry, súťaže, zber odpadkov, opekanie, pozeranie rozprávok. O celý program a zábavu sa postarali naši mladí lezeckí nadšenci a členovia Zázrivského aktívneho spolku.
Do galérie Prvý tábor malých lezcov boli pridané fotografie.
Po stopách Martina Kukučína
Tento rok, už po tretí raz, mali žiaci z našej školy možnosť ísť po stopách Martina Kukučína na ostrov Brač v Chorvátsku. Na výlete sa zúčastnilo 41 detí. Po 15-hodinovej úmornej ceste autobusom sme prišli v nedeľu ráno do Splitu, kde sme sa nalodili na trajekt a o hodinu sme sa doplavili na ostrov Brač. Ubytovali sme sa v dedinke Puntinac, kde nás čakalo 7 čisto a vkusne zariadených domov. Domáci nás privítali s obedom. Po ubytovaní a krátkom oddychu po dlhej ceste autobusom sme využili pekné počasie a išli sme sa kúpať na pláž do neďalekej dedinky Supetar.
Na druhý deň, v pondelok, sme boli pozvaní na farmu k zvieratkám. Zamestnanci farmy boli veľmi milí, ochotne nás po farme sprevádzali.
Po dobrom obede sme opäť odchádzali na pláž vychutnať si chladné more a slnečné lúče. V utorok nám počasie síce neprialo, ale boli sme pozvaní do družobnej školy v Selci. Učitelia a žiaci nás oboznámili s históriou školy a pohostili nás domácimi špecialitami. Blízko školy stojí múzeum mušlí, v ktorom sme mali možnosť uvidieť exponáty z celého sveta. V neďalekej reštaurácii sme sa naobedovali a vracali sme sa „domov“. Keďže bolo nepriaznivé počasie, poobede sa k moru vybrali kúpať len tie najodvážnejšie deti.
V stredu po raňajkách sme sa nalodili na trajekt a preplavili sme sa na Makarskú riviéru. Deti si na tunajších trhoch už konečne mohli pokúpiť suveníry a darčeky pre svojich blízkych. Vo štvrtok sme sa autobusom presunuli na druhú stranu ostrova, kde sme si prezreli kláštor, vybudovaný vysoko v skalných útesoch. Tu kedysi dávno, v čase tureckých nájazdov, nachádzali obyvatelia bezpečné útočisko pred Turkami. Popoludnie sme strávili na pláži v Supetare, lebo počasie bolo už konečne príjemné.
Piatok bol charakteristický tým, že bolo najkrajšie počasie z celého pobytu, preto sme celý deň využili na kúpanie sa v mori a opaľovanie. Po večeri sme boli miestnou školou pozvaní na spoločnú diskotéku, kde sa nadväzovali kamarátske vzťahy medzi našimi a chorvátskymi deťmi. Tu sa k nám pripojil už aj náš pán starosta s manželkou.
V sobotu ráno o 9 hodine po nás prišla do prístavu loď a spolu s chorvátskymi deťmi a ich učiteľmi sme sa 3 hodiny plavili na ostrov Hvar. Na ostrove sme si prezreli historickú časť mesta Hvar. Na spiatočnej ceste sme sa na lodi dobre naobedovali a stihli sme si ešte naposledy zaplávať v mori. Večer sme sa pobalili, navečerali, o deviatej hodine večer sme sa nalodili na trajekt do Splitu a vydali sme sa na cestu domov. Z Chorvátska sme si priniesli veľa nových zážitkov, poznatkov, navštívili sme zaujímavé miesta - a čo je najdôležitejšie, naši žiaci nadviazali nové, nezabudnuteľné priateľstvá.
Fotografie si môžete pozrieť v galérii Chorvátsko 2017.